Chci fotit s vizážistkou,...jak?

DSC_5687

Tento mini-seriál si v žádném případě neklade za cíl tvářit se jako učebnice, event. určení, jaký postup je dobrý, která kosmetika kvalitní nebo jak má vypadat správné nalíčení. Jedná se jen o sdělení mých osobních zkušeností, osvědčených postupů a seznam oblíbených výrobků a pomůcek. Mužům se pokusím přiblížit, jaké tajemné lahvičky a kelímky se vyskytují v dámských toaletkách a koupelnách, a které z nich je dobré nenápadně přemístit do fotobrašny. Modelky se dozví, co by určitě měly nosit ve svých kabelkách a jak se chovat co nejšetrněji ke své pleti.

 

Chci fotit s vizážistkou, co mám dělat?

Co dělat? Nepropadat panice a neunáhlovat se! V první řadě je třeba si rozmyslet, jestli míníte do nalíčení investovat peníze a kolik.

Pokud platit nechcete, jsou dvě varianty:

- Jste dobrý fotograf - tím jste pro vizážistku zajímavý a focení s vámi je pro ni dobrou reklamou – pak můžete doufat, že i zkušenější vizážistka od vás nebude chtít peníze, postačí jí ke štěstí výsledné fotografie s vaším jménem (tzv. forma TFP neboli Time For Print, dnes častěji TFCD).

– Jste naprostý začátečník, tudíž se vám pravděpodobně přihlásí vizážistka-začátečnice. Budete si zkušenostmi, časovou i pracovní investicí zhruba rovni. Výsledek se pak nedá předpokládat extrémně dobrý. Nicméně, jste-li talent, taková spolupráce vás nejspíš vyučí a vycvičí, časem budete vědět, co si hlídat, co vizážistce nadiktovat, co chtít korigovat apod. Je to cesta levnější, nicméně delší a obtížnější.

Jste ochoten za kvalitu zaplatit a potřebujete vizážistku najít:

- Poptáte se jiných fotografů, s kým mají dobré zkušenosti, necháte si od nich někoho doporučit. Na internetu si vyhledáte vizážistky, prohlédnete jejich práce. Ze všech pak vyberete ty, jejichž styl vám imponuje a odpovídá vaší představě. Ty pak oslovíte a domluvíte se na konkrétních podmínkách.

Pár rad a doporučení, podle jeho vybírat, jak nenaletět nebo neuškodit nikomu ze zúčastněných ...

 1. Je velký rozdíl mezi běžným líčením a foto make-upem. Většina začínajících amatérských vizážistek (někdy, bohužel, i absolventek kurzů a rekvalifikací) tento rozdíl nezná, proto je třeba se ptát přímo na zkušenost s foto líčením. (Přinejmenším je rozdíl v požadavku na zmatnění a v sytosti barev - světla vám "spolknou" zhruba 40 % barev a vytáhnou jakoukoli mastnotu.)

 2. Přímé hledání vizážistek je možné na různých foto-serverech. Pozor na písemné reference - leckde funguje systém kamarádského poplácávání po ramenou a reciprocity: "já ti pochválím líčení, ty mně fotky nebo postavu". Rozhodně si sami prohlédněte výsledky její práce, udělejte si vlastní názor!
 3. Ne každý, kdo má líčidla, je vizážista - vyžadujte ukázky prací, ideálně bez retuší a "žehlení" - nejde o uměleckou hodnotu fotografie, ale o posouzení líčení. Sledujte preciznost práce, přechody ve vystínování, plynulost přechodu barvy mezi obličejem a zbytkem těla, volbu barevných kombinací, ale i odvahu experimentovat...

  Je dobré nenápadně nakouknout i do vizážistova kufru, jestli je výbava uspořádaná a čistá, nebo bez ladu naházená, uprášená a poničená. Pečlivost a hygiena je také velkou devizou. Lecos napoví i používané značky. Dobře nalíčit se dá samozřejmě i s minimální a nevhodnou výbavou, ale stojí to mnohem víc energie a času, takže u profesionálky očekávajte speciální kosmetiku (více v jiném díle).
 4. Vyberte si a oslovte vizážistku, jejíž práce se vám líbí, a s ní si domluvte cenu a termín. Vybírejte podle svého vkusu a potřeb. I výborná vizážistka s nejlepšími referencemi může líčit jiným stylem, než který odpovídá vašemu záměru - prohlížejte, prohlížejte, prohlížejte!
 5. Vizážistka, která vás osloví sama a nechce honorář, je podezřelá! Může to samozřejmě být zazobaná rentiérka, která líčí inkognito pro zábavu. Pravděpodobně ale půjde o začáte?nici, která je vděčná, že si má líčení na kom vyzkoušet, a bude ráda za fotky do svého portfolia, pokud ovšem po jejím nalíčení budou alespoň nějaké fotografie použitelné.. Třetí možnost je, že jste všeobecně známý fotograf, a vizážistce se vyplatí reklama, že pro vás pracovala.
 6. Počítejte s tím, že materiál, který vizážistka používá, je drahý a spotřebovává se nevratně, takže je třeba zaplatit jeho použití. Platíte i čas vizážistky - nejde jen o prvotní nalíčení, ale i o dalších X hodin, kdy s vámi sedí ve studiu/terénu a hlídá, jestli modelku nebude třeba přepudrovat, přelíčit, upravit rtěnku apod.

 7. Dobrá vizážistka z nenápadné myšky nebo aknózní puberťačky nalíčením a použitím doplňků udělá bezchybnou sex bombu, Miss Universe nebo princeznu Sissy... prostě cokoli, co budete potřebovat (pokud to typ modelky nebude naprosto vylučovat). Jste-li začátečník, vyplatí se obvykle spolehnout na její zkušenost a fantazii - měla by mít vytrénovaný cit pro barvy a detail - nejste-li si sami zcela jistí, co modelce sluší, dejte na vizážistku. Na druhou stranu, nikdy se nenechte vizážistkou "převálcovat". Vy víte, co a jak chcete nafotit, jak má výsledek vypadat.
  Při focení myslete i na to, že vizážistky a modelky si spolu vyměňují informace a zkušenosti. Slušné chování, spolehlivost, vstřícnost a dobré účty - to vše vám dělá jméno - a jak známo - jméno prodává.
 8. Nezapomeňte předem s vizážistkou domluvit přesné podmínky - tedy místo, čas, styl a počet proměn, cenu, počet a termín dodání fotek (upravené/neupravené, rozlišení). Také je dobré předem modelku s vizážistkou seznámit - usnadní to vzájemnou komunikaci a výběr doplňků, které vizážistka na focení donese.
 9. Počítejte s tím, že kvalitní nalíčení nebude hotové za 10 minut. Není nic horšího, než stát vizážistce za zády a ťukat nervozně na hodinky. čas "ztracený" líčením se vám několikanásobně vrátí při konečném zpracování fotografií - ušetří Vám hodně času a trápení při práci s Photoshopem nebo jinými grafickými editory (zejména máte-li odevzdat větší počet záběrů).
 10. Nepočítejte s tím, že jedno líčení se dá použít pro různé převleky - modelka je nalíčená a učesaná do nějakého stylu (sport, elegance, retro...), k určitým šatům a barvám. Pokud modelku převlečete, kazíte práci vizážistky a výsledný dojem.
 11. Vaše spolupráce by neměla končit prostým zaplacením vizážistky "na place". Obvykle fotografie projde před zveřejněním značnou grafickou proměnou - bylo by slušné se s vizážistkou domluvit, jestli chce být pod takovou fotografií podepsaná, jestli se s ní ještě ztotožňuje. V časopisech, na výstavách, v knihách bývá samozřejmostí uvést u fotografie nejdůležitější aktéry - tedy nejen modelku, ale i vizážistku, kadeřnici, stylistu nebo návrháře...

Rychlé odkazy


ACDSee Pro Photo Manager 3.0 beta

Přepracovaná betaverze známého manažeru a editoru digitálních fotografi.

Fotografování lidí 1.díl

První díl seriálu o FOTOGRAFOVÁNÍ LIDÍ. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Domácí Studio 1. díl

První díl seriálu DOMÁCÍ STUDIO. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Formát RAW 1. díl

Pokud to s fotografováním myslíte vážně tak formát RAW je jedna z věcí bez které se opravdu neobejdete. Nakoukneme tedy pod pokličku toho velmi užívaného formátu a jeho vlastností. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Cesta ke kvalitní fotografii 1. díl

První díl seriálu CESTA KE KVALITNÍ FOTOGRAFII. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.